کاربر مهمان خوش آمدید!
Logo
کاربر مهمان خوش آمدید!
جستجو پیشرفته
انتخاب ویژگی محصول:
:
فیلترهای محدود کننده:
نوع:
فقط تخفیف دارها
فقط اصلی ها
مخصوص ماشین های دنده اتوماتیک
مخصوص ماشین های دنده دستی
مرتب سازی بر اساس:
گرانترین ها
ارزان ترین ها
بیشترین دیده شده ها
جدید ترین ها
جستجو
آخرین مقاله ها
پلوس خودرو چیست؟ | کاربرات
پلوس خودرو چیست؟ | کاربرات

پیشتر در خصوص سیستم انتقال قدرت خودرو توضیحات کاملی ارائه دادیم. در این مبحث گفته شد که این سیستم، از مهمترین سیستم‌های فنی خودرو است که از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل می‌شود.

مطالعه بیشتر
ECU خودرو چیست؟ | کاربرات
ECU خودرو چیست؟ | کاربرات

طی دهه‌های اخیر پیشرفت تکنولوژی در بخش‌های مختلف صنعت چشمگیر و روزافزون بوده است. صنعت خودروسازی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و حضور و ظهور مدرنیزه را در بخش‌‌های مختلف خودروها به صورت تجهیزات الکترونیکی و ریزپردازنده‌ها شاهد هستیم.

مطالعه بیشتر
کارتر خودرو چیست؟ | کاربرات
کارتر خودرو چیست؟ | کاربرات

موتور خودرو به‌عنوان قلب تپنده آن، از اجزا و پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است. بخشی این اجزا و قطعات موتور خودرو در یک محفظه فلزی به نام بلوک سیلندر پوشیده شده‌اند. بخش دیگر را نیز سرسیلندر کامل می‌کند. این دو قطعه که با اتصال کامل و دقیق، بدنه اصلی موتور را تشکیل می‌دهند و ضمن اینکه فضای لازم برای کار اجزای کوچکتر داخلی مانند سوپاپ، میل بادامک و بادامک‌ها و پیستون را فراهم می‌آورند، از آن‌ها محافظت نیز می‌نمایند.

مطالعه بیشتر
انژکتور و نقش آن در خودرو چیست ؟
انژکتور و نقش آن در خودرو چیست ؟

در خودروهای بنزینی که مجهز به موتور احتراق داخلی هستند سیستم سوخت رسانی از حیاتی‌ترین بخش‌های فنی خودرو است. این موتورها برای فعالیت خود نیاز به سه عامل اصلی سوخت، هوا و الکتریسیته دارند. این عوامل لازمه‌ی ایجاد جرقه، رخ دادن احتراق و در پی آن تولید نیرو هستند. کیفیت انفجار که درون سیلندرها رخ می‌دهد به طور مستقیم بر کیفیت عملکرد و بازده موتور خودرو تاثیر دارد.

مطالعه بیشتر
آخرین اخبار
تست تصادف در ایران انجام می شود ؟ | کاربرات
تست تصادف در ایران انجام می شود ؟ | کاربرات

معاون اجتماعی پلیس راهور می‌گوید: هرچه مصوبه برای استانداردها داشته باشیم، با مقاومت خودروساز مواجه می‌شویم چون نمی‌توانند آن را عملی کنند و به وزارت صمت متوسل می‌شوند.

مطالعه بیشتر
اعلام شرایط فروش نقدی و اقساطی خودرو تیگو 8 پرو دی 1400
اعلام شرایط فروش نقدی و اقساطی خودرو تیگو 8 پرو دی 1400

گروه خودروسازی مدیران خودرو نماینده رسمی تولید و فروش محصولات چری در ایران شرایط فروش لوکس ترین و گرانترین محصول خود را به اطلاع عموم علاقه مندان رساند. این طرح فروش خودروی تیگو 8 پرو هم نقدی و هم با اقساط 12 تا 60 ماهه از سوی مدیران خودرو آغاز خواهد شد.

مطالعه بیشتر
ایجاد سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو
ایجاد سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو

معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از ایجاد «سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو» خبر داد.

مطالعه بیشتر
هزینه تولید خودرو کاهش می‌یابد؟
هزینه تولید خودرو کاهش می‌یابد؟

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که در برنامه راهبردی خود برای خودروسازی، به دنبال پایین آوردن هزینه تولید است. از همین رو به نظر می‌رسد این وزارتخانه قصد دارد روش «کاهش هزینه تولید» را جایگزین «افزایش قیمت» کند.

مطالعه بیشتر
جدیدترین محصولات
قیمت مکمل بنزین هیوندای النترا گت | کاربرات
قیمت مکمل بنزین هیوندای النترا گت | کاربرات

این مکمل برند GAT آلمانی بوده و برای تمام خودرو های هیوندای و کیا مناسب می باشد. اصل بودن این مکمل توسط کاربرات ضمانت می شود.

180,000تومان
قیمت سیبک طبق تویوتا کرولا | فروشگاه کاربرات
قیمت سیبک طبق تویوتا کرولا | فروشگاه کاربرات

فروش سیبک طبق با نازلترین قیمت. این سیبک طبق برای خودروی تویوتا کرولا سال 2005 می باشد برند این محصول 555، که با کیفیت عالی و درجه یک توسط کاربرات ارائه می شود.

690,000تومان
خرید ترموستات 550 | کاربرات
خرید ترموستات 550 | کاربرات

خرید ترموستات 550 برند GXN با نازلترین قیمت و کیفیت درجه یک. این ترموستات وارداتی و بین تمام موتور های 2000 ام وی ام و چری مشترک است

160,000تومان
خرید ترموستات ام وی ام X33 | کاربرات
خرید ترموستات ام وی ام X33 | کاربرات

خرید ترموستات X33 برند GNX با نازلترین قیمت و کیفیت درجه یک. این ترموستات وارداتی و بین تمام موتور های 2000 ام وی ام و چری مشترک است

160,000تومان
قیمت ترموستات ام وی ام 530 | کاربرات
قیمت ترموستات ام وی ام 530 | کاربرات

خرید ترموستات 530 برند GNX با نازلترین قیمت و کیفیت درجه یک. این ترموستات وارداتی و بین تمام موتور های 2000 ام وی ام و چری مشترک است.

160,000تومان
جستجو پیشرفته
انتخاب ویژگی محصول:
:
فیلترهای محدود کننده:
نوع:
فقط تخفیف دارها
فقط اصلی ها
مخصوص ماشین های دنده اتوماتیک
مخصوص ماشین های دنده دستی
مرتب سازی بر اساس:
گرانترین ها
ارزان ترین ها
بیشترین دیده شده ها
جدید ترین ها
جستجو

اخبار و دانشنامه / اخبار

واردات قطعات خودرو در ایران

واردات قطعات خودرو در ایران

125

قطعات و لوازم یدکی خودرو بخش مهمی از واردات کشور را به خود اختصاص می دهند. قطعات اولیه برای خودروهای خارجی یا داخلی که در ایران مونتاژ می شوند کاربرد دارد و همواره تنها راه ادامه روال خودروسازی در ایران منوط به ورود قطعات بوده است.

قطعات و لوازم یدکی خودرو بخش مهمی از واردات کشور را به خود اختصاص می دهند. قطعات اولیه برای خودروهای خارجی یا داخلی که در ایران مونتاژ می شوند کاربرد دارد و همواره تنها راه ادامه روال خودروسازی در ایران منوط به ورود قطعات بوده است. لوازم یدکی نیز برای تعمیرکاران حیاتی است. هر قطعه ای از خودرو که استهلاک پیدا کرده یا خراب می شود نیازمند تعویض با لوازم یدکی است. با این حساب پُر واضح است که واردات قطعات خودرو و لوازم یدکی تا چه میزان برای هر کشوری به خصوص ایران اهمیت دارد. این صنعت هیچ وقت رو به افول نمی رود. در ادامه به توضیحاتی مختصر درباره قوانین وارداتی قطعات، کشورهای منبع برای خرید قطعات و تعرفه های گمرکی می پردازیم.


مجوز ورود لوازم یدکی خودرو

صنعت خودرو سهم بزرگی از تولید داخلی را به خود اختصاص داده است و جزو صنایع مهم محسوب می شود. خط تولید بسیاری از خودروهای لوکس با تکنولوژی پیشرفته در ایران راه اندازی شده است و با واردات قطعات آنها از یک سو اشتغال زایی به وجود آمده و از سوی دیگر کشور را از خرید خودرو از خارج بی نیاز می کند. به همین منظور مجوز ورود لوازم یدکی خودرو همواره فراهم بوده و با همه پیچیدگی های قانونی در جریان است.


حوزه واردات قطعات خودرو و لوازم یدکی حوزه ای پر رقابت بوده است. در این میان یافتن فروشنده ها و تولیدکنندگان قابل اعتماد پروسه ای طولانی است که مستلزم تجربه، آزمودن و تخصص های مربوط به خود است. از مهمترین شرکت ها در زمینه واردات لوازم یدکی خودرو که بیش از یک دهه در این زمینه فعالیت می کند گروه سام پارت است که واردات انحصاری لوازم یدکی خودروی هیوندای و سوزوکی ویتارا را در دست دارد. در این صنعت تشخیص کالای اصلی و تقلبی از یکدیگر با دشواری هایی روبرو است و صاحبان این دست خودروها و به خصوص تعمیرکارانِ آنها به خوبی با گروه ها و شرکت هایی که نماینده اصلی برای تهیه این قطعات و لوازم یدکی می باشند، آشنا هستند.


واردات قطعات خودرو از چین و ژاپن و کره

خودروهایی همچون سوزوکی که متعلق به یک شرکت خودروسازی ژاپنی می باشند به طور طبیعی قطعات و لوازم یدکی آن ها از همان منطقه وارد می شود. لوازم یدکی سوزوکی از ژاپن و چند نمونه مشابه ولی مرغوب آن ها از دیگر کشورهای آسیای شرقی مثل کره وارد می شود. شرکت های بزرگ خودرو سازی مثل سوزوکی در سرتاسر جهان نه تنها کارخانه برای مونتاژ کردن و ساخت خوردو داشته که برای فروش لوازم یدکی نیز نمایندگی هایی دارند. خوشبختانه در ایران هم کارخانه مونتاژ این خودروها هم نمایندگی فروش لوازم یدکی موجود است.


خوردوهایی مثل هیوندای متعلق به بزرگترین کمپانی زنجیره ای کره جنوبی بوده و به همین مناسبت قطعات آنها نیز از کره وارد می شود. مدل های مختلفی از این خودرو در ایران وجود دارد و نمایندگی لوازم یدکی هیوندای نیز از دهه گذشته در دست گروه سام پارت بوده است. صاحبان این خودرو ها می توانند از طریق نمایندگی اصلی یا بسترهای تلفنی و اینترنتی لوازم یدکی مورد نیاز خود را تهیه کنند.


این گروه با اخذ مجوز واردات قطعات و لوازم یدکی، استعلام و دریافت تایید سازمان هایی همچون استاندارد در این زمینه فعالیت می کند. این شرکت همکاران و مشاوران متخصصی داشته و بدون ذره ای شایبه قطعات و لوازم یدکی اصلی را وارد می کند.


همچنین بخوانید : واردات قطعات خودرو از ترکیه


تعرفه گمرکی لوازم یدکی خودرو

در نخستین قدم وارد کننده ها باید مراحل دریافت کارت بازرگانی بر اساس قوانین سال 1400 را پشت سر بگذارند. پیش از هر چیز باید مجوز ثبت سفارش ( مجوز ورود ) از سازمان صنعت و معدن و تجارت اخذ شود. در قدم بعدی ترخیص کار و نمونه قرارداد با او معرفی گردد و در پی آن تعرفه های گمرکی واردات قطعات خودرو در سال 1400 معرفی شود. در نظر داشته باشید که تعرفه ها و قوانین سال به سال تغییر می کند لذا باید همواره خود را به روز نگه دارید که با مشکلی واجه نشوید.


برای ترخیص قطعات یدکی خودرو و ریز هزینه های اخذ شده در گمرک باید محاسبه صورت بگیرد و مدارک لازم برای ترخیص قطعات خودرو و محل تحویل مدارک در گمرک آماده گردد. باید نامه تجاری به لاتین برای ارسال برای فروشنده خارجی و دریافت پیش فاکتور تهیه شود. از مراحل بعدی می توان به ارائه نمونه پروفرما، ارائه فرم های مورد عمل گمرکی شامل لیست عدل بندی و… اشاره نمود.


خدمات پشتیابی نیز وجود دارد و شش ماه خدمات به کاربران ارائه شده و پاسخگویی به سئوالات آنها در حین انجام کار به صورت تلفنی و پست الکترونیک همه روزه صورت می گیرد. در این زمینه راهنمای تخصصی نیز وجود دارد که می توان فایل اصلی و فایل های پیوست آن را از طریق ایمیل ( روزانه ) یا از طریق پست دریافت و ارسال کرد.


بعد از شیوع ویروس کرونا شایعاتی از جمله ممنوعیت واردات قطعات خودرو در کشورمان شکل گرفت که خوشبختانه به دلیل ضرورت موضوع خودروسازی پیگیری های لازم صورت گرفت و به این شایعات پایان داده شد. هم اکنون واردات قطعات و لوزام یدکی خودرو به روال سابق ادامه دارد.

کلمات کلیدی:

واردات
قطعات
واردات قطعه
خودرو
اخبار